Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

8 Haziran 2013 Cumartesi

Artist Signs Against İstanbul Bienal

KAMUOYUNA DUYURUDUR. 


Aşağıda ismi olan hepimiz; sanatçılar, sanat hakkında düşünenler ve üretenler, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın ve 13. İstanbul Bienali küratöryel ekibinin, 10 Mayıs Cuma günü yapılan “Kamusal Sermaye” isimli etkinlikte, Kamusal Direniş Platformu üyeleri tarafından gerçekleştirilen protestoya verdiği tepkiyi kınıyoruz. 

Eylem, zorla dönüştürülen semt isimlerinin yazılı olduğu tişörtleri giyen protestocuların, sessizce ortaya çıkıp, ellerindeki şirket logolu örtüleri üzerlerine örterek yere yatmalarıyla gerçekleşti ve İKSV ekibinin yere yatan her protestocuyu 'karga tulumba' yerden kaldırıp, dışarı atmasıyla son buldu. 

Kamusal olandan bahsederken, eleştirel ve farklı seslere karşıbu tahammülsüzlüğü, protestoculara uygulanan şiddeti ve etkinliğin sonunda bir platform üyesinin etkinlik sırasında çektiği video kayıt nedeniyle alıkonulmak istenmesi, ardından polis çağrılarak karakola götürülmesi ve hakkında şikayetçi olunmasını kabul edilemez bir tutum olarak görüyoruz. 

Kentsel dönüşüme ve kamusala odaklandığını iddia eden 13. İstanbul Bienali’nin, kamunun farklı seslerine karşı koyduğu otoriter, yargılayıcı ve iletişime kapalı bu tavrı çelişkilidir. 

Acilen şimdiye kadar uygulanan iktidar refleksli bu tutumu değiştirmeye ve öngörülen süreci tekrar düşünmeye davet ediyoruz. 

Yukarıdaki metne katılıyorsanız, 

imzaliyorum@gmail.com adresine e-posta 

gönderebilirsiniz. 

Ahmet Elhan, Ahmet Öğüt, Ahmet Şenkart, Ali Asker Bal, Ali Cabbar, Ali Ekber Kumtepe, Alice Pedroletti, Ali İbrahim Öcal, Ali Mete Sancaktaroğlu, Ani Setyan, Annika Haas, Aria Spinelli, Arzu Başaran, Arzu Yayıntaş, Asena Hayal, Asena Günal, Aslı Çetinkaya, Atalay Yeni, Atilla Atala, Aykan Özener, Aylin Kuryel, Aysel Miman, Ayşegül Sönmez, Azra Deniz Okyay, Babi Badalov, Barasinga İnsiyatifi, Barış Acar, Barış Mengütay, Barış Seyitvan, Banu Cennetoğlu, Beral Madra, Berk Demirbaş, Bubi, Burak Karacan, Burçak Konukman, Burçin Başar, Canan Beykal, Canan Cürgen, Cecilia Guida, Cemile Kaptan, Ceren Oykut, Cüneyt Kurt, Çiler Belen, Demet Yalçınkaya, Deniz Erbaş, Deniz Gökduman, Deniz Gül, Deniz Ilgaz, Deniz M. Örnek, Deniz Pireci, Derya Aydoğdu, Didem Erk, Didem Özbek, Dilara Hançer Sebah, Dino Dinçer Şirin, Ebru Dede, Ebru Nalan Sülün, Eda Cabbar, Eda Gecikmez, Ege Berensel, Ekin Çiftçioğlu, Ekin Saçlıoğlu, Elif Zeynep Karagöz, Emine Corduk, Emre Zeytinoğlu, Endam Acar, Erdağ Aksel, Erden Kosova, Erinç Seymen, Esat Başak, Esat Papila, Evrensel Belgin, Evrim Altuğ, Evrim Kavcar, Fatoş Karadağ, Ferda Erdinç, Ferhat Özgür, Feyyaz Yaman, Fırat Arapoğlu, Foto Akbaba, Fulya Çalışkan, Fulya Çetin, Füsun Turcan Elmasoğlu, Gizem Gürsel, Gonca Sezer, Gönül Nuhoğlu, Gözde İlkin, Gözde Kazaz, Gözen Atila, Gregorio Carboni Maestri, Gül Bolulu, Gülçin Aksoy, Günay Demir, Güneş Nasuhbeyoğlu, Habib Aydoğdu, Hakan Akçura, Hakan Kamışoğlu, Hakan Topal, Hande Oynar, Hatice Arıcı, Hatice Karadağ, Hüseyin Karabey, Hüseyin Özinal, Itır Demir, İbrahim Koç, İlhan Sayın, İlke Yılmaz, İnci Furni, İnsel İnal, Kaan Sarı, Kardelen Fincancı, Komet Gürkan Çoşkun, Lara Fresko, Lewis Johnson, Leyla Sakpınar, Lütfiye Bozdağ, Mahmut Koyuncu, Makbule Aras, Malik Bulut, Marcella Anglani, Mehmet Ali Boran, Mehmet Fahracı, Mehtap Öztürk, Murat Morova, Murat Seçkin, Mümtaz Sağlam, Nalan Yırtmaç, Necla Rüzgar, Necla Yılmaz Şeker, Nejat Satı, Neriman Polat, Nihan Tahtaişleyen,Nilbar Güreş, Nur Ataibiş, Nurcan Gündoğan, Nur Gürel, Nursu Örge, Onur Baycan, Onur Ceritoğlu, Onur Gülfidan, Onur Kaçmaz, Osman Akan, Osman Bozkurt, Oya Kasap, Özcan Yaman, Özge Açıkkol, Özgür Atlagan, Özgür Çimen, Pilvi Takala, Raziye Kubat, Refik Akyüz, Richard Birkett, Saadet Sorgunlu, Saim Erken, Sakine Çil, Seçil Yersel, Seçkin Aydın, Seda Yavuz,Selen Usanmaz, Selin Kocagöncü, Selma Aydemir-Jachmann, Sema Efe,Serap Gülerçin Karluk, Serpil Odabaşı, Sevil Tunaboylu, Sevinç Altan, Seydi Murat Koç, Suat Öğüt, Sylvia Kouvali, Şefik Özcan, Şehmus Atasever, Tahir Ün, T.Melih Görgün, Ulaş Başar Gezgin, Uluç Ali Kılıç, Uygar Asan, Ümit Turgay Durgun, Vahit Tuna, Vedia Yeşim Bayanoğlu, Viola Götz, Yahya Mete Madra, Yasemin Özcan, Yasemin Nur, Yavuz Parlar, Yeşim Ağaoğlu, Yeşim Akdeniz, Yeşim Şahin, Yeşim Us, Yetkiner Ulukılıç, Zeynep Yasa, Zeyno Pekünlü 

PUBLIC ANNOUNCEMENT 

We the undersigned, who are all working in the field of art, condemn the reaction of The Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV) and 13th Istanbul Biennial curatorial team, to the protest that was performed by Public/Common Resistance Platform members at the “Public Capital” event on May 10th 2013. 

The protest was organized and performed by a group of activists wearing T-shirts printed with the names of forcibly gentrifying neighborhoods in Istanbul; at short intervals, one would stand up from the crowd and drape him/ herself on the floor in the middle of the room using a piece of cloth printed with the logos of related companies. The performance was finished by IKSV team lifting the protesters up roughly and carrying them off from the venue. 

Whilst pretending to have a “public” discourse , this applied intolerance towards critical and different voices, the violence towards protesters, and the attempt of detaining a platform member because he was video recording the activity, and calling the police and taking him to police station and making charges against him cannot be an acceptable attitude 

The authoritative, judgmental and communicative attitude of the 13th Istanbul Biennial towards different voices of the public is highly in contradiction with its claims to “activate social engagement and public fora to generate a possibility for rethinking the concept of “publicness”.* 

We would kindly and urgently invite you to change this authoritarian reflex and re- think the proposed process (structure) of 13th Istanbul Biennial. 


*http://bienal.iksv.org/en/archive/newsarchive/p/1/622 


Please reply to imzaliyorum@gmail.com if you like to join. 


1 yorum:

 1. 9 Haziran 2013
  27 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı’nda bir ağacın sökülmesi ve nöbet çadırlarının yakılmasıyla başlayan ve Türkiye, hatta dünya çapında bir eyleme evrilen direniş hareketi hepimize eşsiz bir dayanışma örneği gösterdi. Dürüstlük, açıklık ve farklı (hatta belki karşıt) görüş ve pratiklerin birlikteliğini öngören ve hayata geçiren bu barışçıl genç hareket hepimize daha önce hayal bile edemiyeceğimiz dönüştürücü bir deneyim kazandırdı. Bu tecrübeden çok şey ögrendik, öğrenmekteyiz.
  10 Mayıs’ta 13. İstanbul Bienali “Kamusal Simya” programında gerçekleşen protesto olayları sırasında ve akabinde gercekleşen olaylar için üzgünüz.
  Bu olayın yalnızca bir kınama ve özür düzeyinde kalmaması adına olayla ilgili bazı noktaların açıklığa kavuşturulmasını önemli buluyoruz:
  1)- 22 Mart tarihinde İTÜ Maçka kampüsünde “Kamusal Simya” programında gerçekleşmesi planlanan Eren Erdem ve Adbusters’ın konuşmalarının (hatta üniversitedeki ders ve sınavların) engellendiği protesto olayının olumsuz tecrübesiyle üçüncü etkinliğimizde hatalı bir tavır sergiledik, üzgünüz.
  2)- 10 Mayıs’ta gerçekleşen protesto eylemi Katleen Vermeir ve Ronny Heiremans’ın sunum-performansları esnasında gerçekleştiği için sanat ve sermaye arasındaki katmanlı nüansları ortaya koyarak eleştiren performanslarının izleyici tarafından deneyimlenmesi engellenmiştir. Protesto eylemcilerinin dışarıya çıkarılması bu iki sanatçının performans aracılığıyla iletmeye çalıştıkları sözlerinin duyulması adına yapılmıştır.
  3)- Olayın karakola yansıması kişisel bir tahrik ve taciz olayından kaynaklanmıştır ve her iki taraf da karşılıklı olarak birbirinden şikayetçi olmuştur. Protesto olayından ve protestoculardan şikayetçi olunmamıştır. Sözü edilen video kaydı performans ya da bu esnada gerçekleşen protesto eylemlerini değil, bir saat on beş dakika süresince Fulya Erdemci’ye doğrultulan kamera aracılığıyla kesintisiz olarak Erdemci’nin görüntülerinin çekilmesinden ibarettir. Şikayet olayı ise bu kayıtların Erdemci’nin izni olmaksızın bir video işinde kullanılacağının bildirilmesi üzerine gerçekleşmiştir. Olayın diğer muhattabı ise Erdemci’den iki ayrı konuda şikayetçi olmuştur.
  Bu olaylara tepki veren sanat dünyasının bazı üyelerinin gösterdiği bu haklı hassasiyeti anlıyoruz. Bu olayın eylem ve tepki sürecinden düşünce ve tartışma alanına aktarılması için üzerimize düşen sorumluluğu alarak, konuya hassasiyet gösteren herkesi barışçıl bir tartışma platformuna davet ediyoruz. Bu ve diğer başka acil konuları hep birlikte düşünmek, konuşmak ve tartışmak için en kısa zamanda Gezi Parkı Demokrasi Atölyeleri’nde buluşmak dileğiyle,
  Sevgilerimle,

  Fulya Erdemci

  YanıtlaSil